grzejniki płytowe

Czy grzejniki płytowe są lepsze od zwykłych kaloryferów?

Dobrze działający grzejnik powinien oddawać maksymalnie dużo ciepła, zarówno przez wypromieniowanie jak i konwekcję. Dzięki temu będzie realizował swoje zadanie, polegające na w miarę możliwości równomiernym ogrzaniu całego pomieszczenia. Sprawdzamy, czy kaloryfery płytowe wywiązują się z tego zadania równie dobrze jak inne rozwiązania.

Łatwa regulacja

Typowy grzejnik płytowy posiada termostat, którym możemy łatwo nastawić pożądaną temperaturę w pomieszczeniu. Głowica jest zazwyczaj wbudowana w sam kaloryfer, nie ma więc konieczności jej odrębnego podłączania na gałązce doprowadzającej ciepłą wodę. Gdy chcemy podnieść lub obniżyć poziom ciepła w pokoju, wystarczy przekręcić głowicę w odpowiednią stronę. Ponieważ funkcjonalne i ładne grzejniki płytowe mają bardzo małą bezwładność cieplną, efekty odczujemy niemal od razu. Jest to jedna z ogromnych zalet tego typu systemu ogrzewania. Stare żeliwne kaloryfery, z potężnymi żebrami, gromadziły w swoim wnętrzu nawet kilkadziesiąt litrów wody. Zanim ta ilość została przelana przez grzejnik, mijało dużo czasu. Doprowadzało to do chwilowego niedogrzewania lub przegrzewania pomieszczeń, a zarazem znacznego obniżenia komfortu mieszkańców. Przy grzejnikach płytowych ten problem jest zredukowany do minimum, ponieważ wewnątrz gromadzi się góra kilka litrów wody.

Rozprowadzanie ciepła

Stare kaloryfery żeliwne oddawały ciepło przede wszystkim przez konwekcję. Zjawisko to polega na ogrzewaniu powietrza, które ma bezpośredni kontakt z powierzchnią grzejnika. Powoduje to jego unoszenie się do góry, a ogrzewane są kolejne masy, przez co cykl się powtarza. Efektem jest jednak niezbyt równe nagrzanie powierzchni pomieszczenia. Najcieplej jest w bezpośredniej bliskości kaloryfera oraz pod sufitem, gdzie gorące powietrze najchętniej się gromadzi. Natomiast grzejniki płytowe są wykonane w taki sposób, by oprócz konwekcji mogły też oddawać część energii przez jej wypromieniowanie. Co prawda nie jest to rozwiązanie aż tak skuteczne, jak choćby promienniki podczerwieni, jednak spełnia swoje zadanie. Pomieszczenie jest nagrzane w sposób bardziej równomierny, ciepło o podobnej intensywności możemy odczuć niemal w każdym jego fragmencie.
Niemniej najważniejszą zaletą, jaką posiadają grzejniki płytowe, jest stosunek ich mocy do powierzchni. Już bardzo niewielki kaloryfer tego typu potrafi mieć moc dochodzącą nawet do jednego kilowata, co spokojnie wystarczy do ogrzania pokoju o powierzchni do 10 metrów kwadratowych. Jeśli więc mamy małe mieszkanie, powyższe rozwiązanie może być dla nas wyjątkowo przydatne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *